На 5 март 2026 г. в ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – гр. Бургас, се проведе тържественото награждаване на участниците във II литературен конкурс „Дълг е! Сторих го!“. Инициативата бе посветена на 153 години от гибелта на Васил Левски – Апостола на свободата, и на патронния празник на гимназията.
На церемонията присъстваха г-жа Слава Гиздова-Петкова – старши експерт по български език и литература в РУО – Бургас, Динко Динков – писател и учител по български език и литература в Спортно училище „Юрий Гагарин“, инж. Фотинка Въргова – директор на ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“, г-жа Венета Иванова – заместник-директор по учебната дейност и учител по български език и литература в гимназията, учители и гости. Г-жа Гиздова-Петкова поднесе поздравителен адрес от г-жа Валентина Камалиева – началника на РУО – Бургас, в който бе изразена висока оценка за конкурса и признание към младите автори и техните преподаватели.
Тази година конкурсът предизвика значителен интерес, като за първи път бе отправена покана и към българските неделни училища в чужбина. В резултат бяха получени творби (проза и поезия) от ученици в България и българските образователни институции извън пределите на родината: Български теоретичен лицей „Васил Левски“ – гр. Кишинев (Република Молдова), Българско съботно-неделно училище „Здравей“ – гр. Скопие (Република Северна Македония), Българско училище „Орфей“ – гр. Линц (Република Австрия), Българско училище „Христо Ботев“ – гр. Торент, Валенсия (Кралство Испания) и Български културно-просветен център „Аз Буки Веди“ към Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“ (гр. Одеса и редица населени места в Одеска област – гр. Болград, гр. Измаил, гр. Черноморск, с. Ореховка, с. Богатое и с. Катлабуг). Участието на толкова млади автори от различни държави е ярко доказателство, че българският език и дух се съхраняват и развиват далеч отвъд пределите на родината.
В I възрастова група журито присъди две първи награди в раздел „Проза“ – на Виктория Богдева и Дария Серт от гр. Болград, Украйна. В раздел „Поезия“ с първо място бяха отличени Александра Далакменова от ОУ „Любен Каравелов“ – Бургас, и Томислав Йорданов от ОУ „Найден Геров“ – Бургас.
Във II възрастова група първото място в раздел „Проза“ бе присъдено на Виктория Желяскова от с. Ореховка (Република Украйна), а в раздел „Поезия“ – на Марина Маламен от ОЗО „Катлабузки лицей“ (Република Украйна) и Надя Минчева от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас.
Бяха връчени и множество втори и трети награди на ученици от България, Република Молдова, Кралство Испания и Република Северна Македония.
Литературният конкурс „Дълг е! Сторих го!“ се утвърждава като вдъхновяваща платформа за млади творци, които чрез силата на словото изразяват своята гражданска позиция, почит към Васил Левски и обич към България. Делото на Васил Левски продължава да живее не само в учебниците по история, а в сърцата и думите на младите хора. Техните творби доказват, че паметта не е просто спомен, а жива ценност, която се предава чрез силата на словото и личния пример.
Ръководството на ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, изказва своята искрена благодарност към всички участници и техните преподаватели. Творбите на младите автори са доказателство, че за българският талант няма граници и че искрата на знанието продължава да гори ярко – навсякъде по света.
Организаторите изразяват увереност, че инициативата ще продължи да се развива и занапред, привличайки още повече млади таланти, които чрез своето творчество ще пазят и обогатяват българската културна традиция.
Когато младите пишат с обич и вяра,
бъдещето на България е светло и достойно!







