Учениците от ПГТ на изложбата “Аргонавти на свободата -Гарибалди и българите”

На 13 февруари 2024 г. учениците от клуб “Да съхраним българското” при ПГТ “Проф. д-р Асен Златаров” – гр.Бургас, с ръководител ст. учител г-жа Таня Каравелерска посетиха изложбата “Аргонавти на свободата – Гарибалди и българите”. Експозицията в Историческия музей  неслучайно носи това име. Самият Джузепе Гарибалди така нарича своите бойци по време на „Похода на хилядата“.
Гостуването на тематичната изложба е посветено на 146 години от освобождението на гр. Бургас и България от османско владичество. Мобилната експозиция е създадена от Музея на Възраждането в гр. Варна със съдействието на г-н Антонио Таркуинио –  почетен консул на Италия за Варна, Бургас, Русе и Шумен. Възпитаниците на гимназията се запознаха с освобождението на своя роден град Бургас, с интерес слушаха разказа на своя учител за Райна Княгиня и нейния син Георги Дипчев – основателя на Механотехническото училище в Бургас.
В осемте различни пана младите краеведи откриха информация за българи, последователи на Гарибалди, както и за италианци – гарибалдийци, свързали по-късно живота си с България.
Сред подбраните експонати учениците с интерес откриха италиански трикольор  от 1860 г., фотографиите на самия Джузепе Гарибалди, както и на българи, които са участвали в гарибалдийското движение – Георги Раковски, Димитър Общи, Хаджи Димитър и капитан Петко Войвода.
Вдъхновен от личността на Гарибалди и по повод изложбата, италианският художник Алесандро Киараппа създава портрет на великия революционер. Този портрет остава дарение за българите, показвайки още веднъж взаимното уважение между двата народа – италианския и българския. Едновременно с портрета на Гарибалди Киараппа рисува и още един портрет – на Васил Левски. Общото между двата портрета е използваната една и съща техника.

Друг акцент бяха личните вещи на Паскал Станини – италианец гарибалдиец, живял след Освобождението в България и работил като служител по ж.п. линията Русе – Варна. Те са предоставени от неговата правнучка Летиция Атанасова.

Младите хора проявиха изключителен интерес към легендата за Несебърската къща в град Бургас. Заредени с емоция, момчетата дълго разглеждаха оръжията от различните исторически периоди, подредени в музейната експозици.

я.