С Работилница за изработване на мартенички в Етнографски музей ученици от ПГТ стартираха празници, посветени на месеца, в който посрещаме пролетта

По случай началото на поредицата от мартенски празници – учениците от IX ж клас с вълнение и ентусиазъм взеха  участие в творческа работилница в Етнографския музей. Събитието е посветено на българската традиция за изработване и подаряване на мартеници – символ на здраве, късмет и настъпващата пролет.

В уютната атмосфера на музея учениците се запознаха с историята и символиката на бяло-червения конец, с образите на Пижо и Пенда и с вярванията, свързани с празника на Баба Марта. Първомартенската обредност заема важно място в годишния цикъл. С нея се отбелязва прехода от зимата към пролетта и лятото. В навечерието на 1 март се извършва първомартенско почистване. Всяка уважаваща себе си стопанка трябва да почисти дома си още преди изгрев слънце, да изтупа и проветри дрехите си, да изчисти комина. Това е символично изнасяне на зимата, на старото на неблагоприятното. Събраната смет се изхвърля далеч от къщата. В някои краища на България се запалва огън, там се изгаря сметта, а той бива прескачан за здраве.

Те ще имаха възможност сами да изработят мартенички, използвайки традиционни материали и техники.

По време на работилницата учениците ще проявиха своята креативност, сръчност и уважение към българските обичаи. Изработените от тях мартенички ще бъдат подарени на близки и приятели с пожелание за здраве, щастие и благополучие.

С тази инициатива учениците не само развиват своите творчески умения, но и  съхранят и предадат живата българска традиция на следващите поколения.

Мартенска работилница Мартенска работилница Мартенска работилница Мартенска работилница