На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” се проведе Международна конференция „Младежи за толерантност: Методи и добри практики в борбата с антисемитизма и езика на омразата”, организирана от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” и Института по образователни технологии към Националния изследователски съвет в Италия, Генуа. Събитието бе подкрепено от Европейската мрежа на практикуващите срещу Антисемитизма (EPNA) и от Външно министерство на Федерална Република Германия. Целта на форума бе да предостави платформа за международен обмен на добри практики за противодействие на съвременния антисемитизъм и езика на омразата сред младите хора, както и да популяризира инициативи за опазване на историческата памет за Холокоста.
Темата на конференцията провокира интереса на представители на редица институции. Сред официалните гости на събитието бяха проф. Мария Нейкова – областен управител на Бургас, ст. комисар Владимир Маринов-директор на ОДМВР-Бургас, Дебора Лавал-културно аташе в посолството на Федерална република Германия в България, Ангел Банджов от Министерството на външните работи,Радостина Николова и Коста Костов – държ. експерти от Министерството на образованието и науката, доц. Румяна Христиди– директор катедра Хебраистика към СУ „Св Климент Охридски”, Никола Петков – представител на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси (НССЕИВ) към Министерския съвет на Република България, Петя Петрова – началник РУО Бургас, журналисти и други представители на различни институции.
В конференцията участваха ученици от Английска езикова гимназия ” Гео Милев “– Бургас, Професионалната гимназия по туризъм „Проф д-р Асен Златаров“ – Бургас, 134 СОУ „Димчо Дебелянов” – ORT School– София, и от училище ”Балиля Пинчети”- Тирано, Италия, придружени от своите преподаватели.
Учениците от ПГТ под ръководството на ст. учител Таня Караверлерска се включиха активно в конференцията. В практическия семинар на тема „Антисемитизмът и реч на омразата в социалните мрежи: профилиране и стратегии за активизъм„. Елия Делчева от Хг клас,Христо Тодоров от Х клас ,Мехмед Нури от Х ж клас, Теодор Тодоров от XI ж клас и Георги Мишленков от Х клас участваха в решаването на казуси, проблемни въпроси, стереотипи,свързани с еврейската общност допринесоха за оживени дискусии с креативни идеи. Христо Тодоров създаде изработи видеоклип в платформата Tik Tok, който представи на останалите участници и гости.
Всички споделени идеи на младежите-участници в Международната конференция намериха израз в подписания Меморандум на толерантността.
Огромен интерес предизвика изложбата с фотографии, предоставена от Еврейското посолство, разкриваща съвременното лице на омразата и антисемитизма днес. На втория ден след практикума всички участници посетиха Синагогата в града.
С нестихващ интерес всички гости и домакини изслушаха беседата, наблюдаваха с очила 3D образа на Синагогата, създаден по спомени от миналото. Заредени с добро настроение и усмивки младежите си пожелаха още такива срещи в родния и красив Бургас.