20250323_221138 scaled

Откритията на Първата индустриална революция – далечни, но и близки…в часовете по история и цивилизации

Учениците от VIII клас в ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“, които изучават темата за индустриализацията, направиха проекти, свързани с откритията от Първата индустриална революция и да ги представиха пред съучениците си през месец март. Поставените цели с това задание бяха няколко: нововъведенията да се опишат детайлно, подробно, интересно и запомнящо се, използване на ИКТ и AI в обучението по история, умения за критично мислене и използване на различни исторически източници, обогатяване на знания по физика и астрономия, география и икономика, химия.

Откритията – повече от 15, бяха разпределени между класовете, а те от своя страна трябваше да сформират екипи, да си изберат откритие и да го популяризират. Всички паралелки получиха ясни и точни критерии, които да използват при реализирането на проектната задача, а готовите задания изпращаха в платформата MS TEAMS. Бяха им предоставени неограничени възможности по отношение на източници, които да използват, включително и различните инструменти  на AI. Участието бе впечатляващо и масово, а проектите много интересни, оригинални, забавни и различни, независимо от повтарящите се теми. Учениците вложиха старание, показаха различни умения и се отличиха като добри презентатори. Не липсваха и интересни случки, особено при използването на AI и генерираните от него изображения. Вплитането на технически средства от различни епохи, както и странни образи на някои от изобретателите, са малка част от тези „странности“.

„Летящата совалка“, електрическият двигател, парната машина, динамитът, телеграфът, пишещата машина, механичният тъкачен стан, локомотивът, параходът, Суецкият канал… Това са една част от откритията, свързани с Първата индустриална революция. Революция, която не е на бойното поле или по уличните барикади, а на полето на знанието, изобретенията и технологиите. Кои са тези хора – толкова идейни и напредничави, променили коренно живота на своите съвременници до степен изпреварила времето и продължила в третото хилядолетие. Може би всеки е чувал за Джеймс Уат,  Джон Кей, Мориц фон Якоби и електрическите му двигатели, както и автомобили, Джеймс Харгрейвс, Луи Дагер, Самюел Колт, Самюел Морз, Алфред Нобел или Джордж Стивънсън… Епохата на Новото време е важен и значим период от развитието на човечеството.

Историята не е трудна и неразбираема. Тя е прозорец към света, мост между цивилизации и поколения, връзка между миналото, настоящето и бъдещето!