Не сте опитвали ретеш? Сега е моментът да го направите. Дворът на Етнографската експозиция на Регионалния исторически музей в Бургас отваря врати, за да представи десертите в унгарската традиционна кухня. Началото ще бъде дадено на 12-ти ноември, вторник, от 12:30 часа. В Етнокухнята на РИМ ученици от Професионалната гимназия по туризъм “Проф. д-р Асен Златаров” ще приготвят един от най-популярните празнични сладки специалитети по автентична рецепта – унгарски щрудел, известен като “ретеш”. Съществуват множество варианти за направата на щрудел: с извара, вишни, череши, ябълки, мак, орехи, сливи, праскови… Този ще бъде с тиква и млян мак.
Кулинарната демонстрация ще бъде официално открита от извънредния и пълномощен посланик на Унгария в България Негово Превъзходителство д-р Миклош Борош и от директора на институт “Лист” – Унгарския културен институт в София г-жа Сандра Мишкеди. Унгария е една от страните, които приеха да са част от инициативата “Езикът на кухнята: дипломация, история, култура” на РИМ – Бургас и Държавен културен институт към Министерството на външните работи на Република България. Проектът се осъществява с подкрепата на Община Бургас и Областната администрация.
Събитието съпътства откриването на интригуваща изложба, озаглавена “Сладки посланици – гастродипломация”, предоставена от Посолството на Унгария в Република България. Тя разказва подробно за невероятно вкусни сладкиши, типични за унгарската кухня, и за историите на тяхното създаване – тортата-чудо на Йожеф Добош, будапещенският миньон на Хенрик Куглер, тортата “Янчи Риго”, индианера, палачинката “Гундел”, чийзкейкът “Ракоци”, бонбоните “Унгарска рапсодия”.
Изложбата включва оригинални предмети – сервизи за хранене от фин рисуван Херендски порцелан, прочут по целия свят, признат от династии и аристократични фамилии. Специалните познания за направата му, сред които и тайна рецепта на боята, се предават от поколение на поколение и съдовете са с отлично качество. Ръчно изработените и рисувани произведения са с над 4000 мотива. Всяко едно изделие преминава през ръцете на 75 човека.
Експозицията ще гостува в Етнографския музей до 10-ти януари 2025 г.