1 21 scaled

Да създадеш красота в „Работилничката за мартеници“

„Родна реч омайна, сладка…“ – думи, които вълнуват и малки, и големи. Родната реч е живата памет за героизма и мъченичеството на нашия народ. Родният език е символ на безсмъртния български дух и на националните ни ценности.

На 21 февруари 2025 г. – деня, в който светът отбелязва Международния ден на майчиния език, 15 ученици от випуск VIII клас и техните учители по български език и литература Румяна Желязкова и Светла Чапкънова посетиха Етнографския музей – център на духовност, традиции, минало и настояще. Компетентни и вдъхновяващи, музейните уреднички, изпълнени с идеи, ги посрещнаха и запознаха с познати и по-малко известни обичаи и традиции. Те са свързани с най-обичания български символ – мартеницата, която най–често се прави от усукани вълнени или памучни бели и червени конци.  Всеки един от цветовете има своето значение. Белият символизира чистотата, невинността, новото начало, а червеният олицетворява  живота, зачатието, енергията на слънцето и плодородието.

След интересната презентация под вещото ръководство на музейните дейци осмокласниците изработиха свои мартеници, в които „вплетоха“ надежда за здраве, вяра в доброто и любов, която никога да не напуска сърцата на всички хора по света. Бяло-червеният конец е това, което в един ден свързва всички българи, независимо къде се намират по широкия свят.