В бургаската Професионална гимназия по туризъм “Проф. д-р Асен Златаров” учителите по български език и литература (Бисер Минчев, Румяна Желязкова, Женя Гюлева, Светла Чапкънова и Ивелина Иванова) и г-жа Венета Иванова (ЗД УД), водени от мисията си на съвременни будители, организираха Седмица на четенето.
Тя бе открита от учениците от IX “а” клас, които представиха пред VIII “г” клас презентация и проведоха литературно четене на две от най-популярните творби на патриарха на българската литература одите – “Левски” и “Паисий”.
Учениците от VIII “г” клас посетиха библиотеката на народно читалище “Асен Златаров 1940”. Там бяха посрещнати сърдечно от секретаря на читалището Диана Радославова, която чрез магията на словото разкри пред осмокласниците тайните на този храм на книгите. Също така те се запознаха с ролята на читалището като център, където духовността се запазва чрез продължаване на традицията.
Десетокласниците участваха в състезанието по правопис “Как се пише?”, в което показаха, че за съвременните млади хора е важно да бъдат добре подготвени не само дигитално, но и да познават нормите на българския книжовен език. Всички участници се представиха достойно, като първите призови места заеха: I място – Борислава Иванова (Х “ж” клас), II място – Таня Найденова (Х “а” клас) и III място – Теодора Николова (Х “а” клас).
Гимназисти от Х “в” и Х “ж” клас представиха пред VIII “e” клас темата за будителите като народни водачи. Техните презентации бяха изслушани от осмокласниците с голямо внимание. Мисията на будителите провокира дискусия, в която всички се включиха с желание.
Ученици от VIII “г” клас гостуваха на първокласниците от ОУ “Васил Априлов”. Осмокласниците завладяха вниманието на учениците от I “в” клас с една от любимите народни приказки на поколения български деца “Тримата братя и златната ябълка”. Гимназистите си припомниха за своите първи дни като ученици, а малките домакини им бяха подготвили интересни гатанки и стихотворение. След това всички заедно изпяха “Първокласно”. Така часът по четене се превърна в неповторима емоция, която и малките, и големите ученици изживяха заедно. Нашите ученици бяха подготвили и една изненада – подариха на своите нови приятели книга с едни от най-интересните български народни приказки “Светът на приказките” и от името на гимназията им връчиха грамота за участие в Седмицата на четенето. Часът завърши с обещание за нови срещи с нови предизвикателства.
В последния ден от Седмицата на четенето учениците от VIII “а” клас провериха своите умения чрез темата “Ако имах само 8 минути и 19 секунди…”.
Най-много ученици се включиха в инициативата “Маратон на четенето”: Осмокласниците се потопиха във вълшебния свят на талантливата Мирая Гешева и нейната първа книга “Един почти истински свят”; деветокласниците се потопиха в света на избрани творби от съвременната българска проза; десетокласниците съпреживяха добротата и надеждата чрез разказите на Здравка Евтимова; единадесетокласниците четоха за живота, за значимото и маловажното в него, за онова, което човешката памет трябва да съхрани в Йордан-Радичковия роман “Ноев ковчег”; дванадесетокласниците се насладиха на красотата на съвременната любовна поезия.
Благодарение на учениците и техните учители в кабинети №18 и №19 бяха организирани литературни кътове.
Седмицата на четенето провокира интереса на учениците от ПГТ “Проф. д-р Асен Златаров” към книгата; тя допринесе за обогатяване на техния речников запас и на езиковата им култура като цяло. Тази инициатива показа, че четенето е непрекъснат процес, част от задължителните изисквания ученикът да извлича съществена информация, да се ориентира в комуникативната ситуация, да изразява лично становище. Седмицата на четенето приключи, но остана прекрасното усещане за пълноценното общуване с книгата, остана преживяването от всеки един миг – различен, носещ духовна светлина и радост, удовлетвореност и надежда, че нашите деца няма да четат по задължение, а ще остават в плен на хубавата книга, защото са докоснати от чудото на писаното слово и са осмислили неговата ценност.