IMG_5928

Ученичка от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас с награда от вицепрезидента в национален конкурс

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова награди Анжела Цанева, родом от Айтос и ученичка от X клас в бургаската Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, която спечели второ място в третото издание на Националния ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“.

Конкурсът се организира от Българското сдружение на родовете от Македония в партньорство с Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“  и Македонския научен институт, и със съдействието на Министерството на образованието и науката. В него участваха ученици от различни краища на страната. Те представиха своите изследвания върху родови истории за живота на българите в Македония и Одринска Тракия, преселението и адаптация им в държавната територия на България. В текстовете си авторите показват родолюбието на населението на Македония и Одринска Тракия и приноса му към българската нация по време на Възраждането, Илинденско-Преображенското въстание и войните за национално обединение.
Ученичката от ПГТ Анжела Цанева под ръководството на Таня Караверлерска – старши учител по история и цивилизации в гимназията направи задълбочено изследване на своя род и предци. Разработеното от нея родословно дърво, придружено от фотографии още от 1834 г., получи високата оценка на академичното жури.

Церемонията по награждаването се състоя в Ректората на СУ „Свети Климент Охридски“. Вицепрезидентът Илияна Йотова сподели, че многобройните разработки на учениците са доказателство за техния огромен труд и големите заслуги на учителите и родителите. „Но това, което е най-значимо, е гордостта от тази памет, която са написали учениците в тези редове“, изтъкна тя.

„Винаги за мен е било удоволствие да се срещна с младите хора, с мислещите, с творящите хора, които са бъдещето на нашата страна“, сподели доц. д-р Първан Първанов, заместник-ректор на Софийския университет.

„Бурните исторически събития на Балканите са принудили мнозина от Македония, от Одринска Тракия, от други части наистина да потърсят убежище в своята татковина, България тогава. Не е било лесно, защото те тръгват буквално с дрехите на гърба си, но те знаят, че ще срещнат подадена ръка. Затова вие, като представители на бежански родове, на бежански краища, вие сте едни чувствителни хора, вие знаете съдбата на бежанеца“, с тези думи се обърна към участниците в конкурса проф. Мира Маркова, декан на Историческия факултет на Софийския университет.

Елисавета Шапкарева, председател на Българското сдружение на родовете от Македония, посочи, че тази година организаторите са много щастливи от участието на толкова много ученици и журито е дало заслужено награди.